Besöksadress

Vanås,
289 90 Knislinge

Telefon

+46 (0)44–660 71 (vardagar)

+46 (0)44–253 15 68 (helger)

E-mail

info@wanaskonst.se

Chiachio & Giannone, Madurones #1, 2025. Med tillstånd av konstnärerna.

09 maj 2026 – 01 nov 2026

Fortune and Abundance

Chiachio & Giannone

Om

Wanås Konst har glädjen att presentera konstnärsduon Chiachio & Giannones första separatutställning i Sverige med verk både inomhus och ute i skulpturparken.

Chiachio & Giannones beskriver sitt arbete som ett måleri med nål och tråd. Utifrån skisser och fotografier skapar de mångbottnade textila verk av broderi, lapptäcksteknik och kviltning. Processen är långsam och arbetsintensiv, och kompositionerna kan ta flera år att färdigställa.

Sedan tidigt i konstnärskapet har de velat lyfta fram den textila konstens ställning och nyansera bilden av hbtq-personer i Argentina. I verken möter vardagslivet i Buenos Aires influenser från såväl queer ikonografi som latinamerikansk och europeisk konsthistoria. Genom att även införliva katolska motiv och referenser till urfolkstraditioner, skapar de visuella berättelser där det spirituella och realistiska existerar sida vid sida.

Det kollektiva är ständigt närvarande i deras arbete och som duo upplöser de gränserna mellan de individuella konstnärskapen. När publiken blir medskapare, som i workshoppen på Wanås Konst, fördjupas detta ytterligare. Med skänkta textilier skapade av andra händer än sina egna, tillförs ytterligare lager av tid, minne och historia.

Curator Debora Voges

Vernissage: 9 maj
Studion & Skulpturparken


BIO

Chiachio & Giannone är en argentinsk konstnärsduo bestående av Leo Chiachio (född 1969 i Buenos Aires, verksam i Buenos Aires) och Daniel Giannone (född 1964 i Córdoba, verksam i Buenos Aires). Chiachio har examen från Escuela Nacional de Bellas Artes och Escuela Superior de Bellas Artes och Giannone studerade för lärare som Sergio Bazán, Teresa Lascano och Graciela Canero. Konstnärerna möttes år 2003 och har sedan dess levt och arbetat tillsammans. Deras textila konstverk har visats i separatutställningar på bl.a. Colección Amalita, Buenos Aires (2024), Steve Turner Gallery, Los Angeles (2022), Transpalette – Centre d’Art Contemporain, Bourges (2022), Museo de Artes Plásticas Eduardo Sívori, Buenos Aires (2020) och i en mängd grupputställningar och på biennaler världen över. Chiachio & Giannone representeras av Ruth Benzacar Galería de Arte, Buenos Aires samt Isabel Croxatto Galería, Santiago de Chile.